W okresie grzewczym co roku niestety występuje zwiększona liczba pożarów. Zwiększona liczba pożarów budynków jest związana z niewłaściwą eksploatacją lub wadami urządzeń i instalacji ogrzewczych. Wystarczy niewielkie niedopatrzenie, aby doszło do wybuchu pożaru lub zaczadzenia. Powszechnie uważa się, że najczęściej przyczyną tragedii są urządzenia grzewcze, tymczasem przyczyną jest niewłaściwa eksploatacja i nieregularna konserwacja urządzeń co staje się się dużym zagrożeniem dla mieszkańców.
Najczęściej pożary powstają jako następstwo zapalenia się nagromadzonej nieusuwanej sadzy oraz nieszczelności przewodu kominowego. Powstałe pożary i prowadzone kontrole, potwierdzają zaniedbania w wykonywaniu przez właścicieli i zarządców obiektów budowlanych obowiązku sprawdzania stanu technicznego oraz usuwania zanieczyszczeń z instalacji i przewodów.
OBOWIĄZKI WYNIKAJĄCE Z PRZEPISÓW PRAWNYCH:
a) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
b) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt a co najmniej raz na 3 miesiące;
c) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt a co najmniej raz na 6 miesięcy
Zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych w/w obiektach należy usuwać co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych. Czynności, o których mowa powyżej muszą wykonywać osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie. Nie dotyczy to usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego
i letniskowego.
Bardzo ważne jest egzekwowanie wyżej wymienionych przepisów dotyczących użytkowania instalacji grzewczych, gdyż wpływają one bezpośrednio na nasze bezpieczeństwo. Zaniedbany komin to zagrożenie życia całej rodziny . Niestety wiele osób oszczędzając na usługach kominiarskich ryzykuje swoje życie , często na własną rękę próbuje nieprawidłowo czyścić komin, co w wielu przypadkach prowadzi do tragedii .
Fundacja "Agencja Regionalnego Monitoringu Atmosfery
Gdańsk-Gdynia-Sopot"
ul. Brzozowa 15 A
80-243 Gdańsk
tel. 58 3014884
tel/fax 58 3014884 (33)
tel/fax 58 3059372 (33)
e-mail: info@armaag.gda.pl