Czym palić w piecu? Nie jest to wcale takie proste pytanie jak się wydaje. Wokół nas znajduje się wiele rzeczy, które mogą służyć jako opał, ale czy wszystko powinno trafić do naszego pieca ? Cokolwiek będzie palone w piecu trafi w końcu do naszych płuc. Dymy z twojego komina wdychasz głównie ty i najbliższe otoczenie , dlatego jest to takie ważne, aby być świadomym, że to właśnie my możemy wpływać bezpośrednio nasze zdrowie.
Domowy piec nie jest urządzeniem do spalania wszystkiego, co się nawinie pod ręce. Co gorsza większość naszych pieców nie nadaje się do czystego spalania nawet podstawowych paliw, które zalecają ich producenci. Bardzo ważne jest, aby stosować paliwa oraz sposoby ich spalania, które minimalizują ilość i stopień szkodliwości produktów ubocznych.
Zatem czym palić w piecu:
Bez większych negatywnych skutków dla zdrowia i kieszeni można palić w każdym piecu:
Czym nie wolno palić w piecu ?
śmieciami takimi jak :
Palenie śmieci jest niekorzystne także dla pieca i przewodów kominowych !!!.
Na ściankach osadza się trudna do usunięcia tzw. sadza mokra, co może prowadzić do zapalenia się przewodów, a w ostateczności do pożaru całego domu. Zatkany komin to także przyczyna zatruć niewidocznym i bezwonnym czadem (tlenek węgla ).
Dla wspólnego dobra należy pamiętać, że spalanie odpadów, szczególnie tworzyw sztucznych, nie prowadzi do ich zniknięcia , lecz do zmiany ich postaci w bardzo niebezpieczne substancje, które krążą w powietrzu. Wdychając te zanieczyszczenia, każdy z nas jest narażony na choroby dróg oddechowych, uszkodzenie płuc i inne dolegliwości , podczas gdy przyczyna choroby nie jest rozpoznana i usunięta. Osłabiony organizm jest bardziej podatny na choroby wirusowe i bakteryjne.
Kominy gospodarstw domowych znajdują się na niewielkich wysokościach „ na wysokości naszego nosa” !!!, co uniemożliwia wyniesienie zanieczyszczeń na duże odległości i ich rozproszenie przez wiatr, dlatego zanieczyszczenia tak łatwo trafiają do naszych dróg oddechowych. Im bliżej źródła spalania, tym więcej zanieczyszczeń w powietrzu .
Dymy wydostające się z kominów domów mogą wyglądać bardzo różnie. W zależności od tego co spalane jest w piecach domowych, dymy przybierają różne zabarwienie.
Biały dym jest bezpieczny – powstaje w wyniku spalania suchego drewna, gazu, oleju opłaowego, koksu lub węgla dobrej jakości.
Ciemnoszary dym –powstaje w wyniku spalania paliw stałych, takich jak węgiel lub wilgotne drewno gorszej jakości , biomasa.
Czarny dym –powstaje w wyniku spalania złej jakości węgla lub mokrego drewna złej jakości . Powoduje dużą zawartość pyłów i sadzy w powietrzu.
Dym o niejednolitej barwie, bladopomarańczowy/bury – powstaje w wyniku spalania odpadów różnego pochodzenia, to znak, że do pieca wrzucane są plastiki, puszki, obierki, stare ubrania. Palimy wszystko, co popadnie – stare opony, zużyte pampersy i zwykłe śmieci. Jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia.
Fundacja "Agencja Regionalnego Monitoringu Atmosfery
Gdańsk-Gdynia-Sopot"
ul. Brzozowa 15 A
80-243 Gdańsk
tel. 58 3014884
tel/fax 58 3014884 (33)
tel/fax 58 3059372 (33)
e-mail: info@armaag.gda.pl