W zakładce tej znajdują się różnorodne informacje na temat możliwości finansowania ograniczenia niskiej emisji zarówno dla firm , instytucji jaki dla każdego mieszkańca na obszarze województwa pomorskiego .
„KAWKA”– to nazwa ogólnopolskiego programu, w ramach którego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej można pozyskać środki na likwidację uciążliwych pieców i kotłowni opalanych węglem , które możemy zastąpić ciepłem systemowym . Celem programu jest likwidacja tzw. niskiej emisji czyli emisji do powietrza szkodliwych zanieczyszczeń , które powstaje m.in na skutek spalania węgla w domowych piecach grzewczych.
Cel programu KAWKA jest także zmniejszenie narażenia ludności na oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza w strefach, w których występują znaczące przekroczenia dopuszczalnych i docelowych poziomów stężeń tych zanieczyszczeń, dla których zostały opracowane programy ochrony powietrza. Cel programu będzie osiągany, poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, w szczególności pyłów PM 2,5, PM 10 oraz emisji CO2.
Program wspiera realizację postanowień Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/50/WE z dnia 21 maja 2008 r. w sprawie jakości
powietrza i czystszego powietrza dla Europy (CAFE).
Bezzwrotne dotacje będą udzielane przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Kwota dofinansowania wyniesie do 90% kosztów kwalifikowanych, w tym do 45% kosztów przedsięwzięcia ze środków udostępnionych przez NFOŚiGW. Dofinansowane zostaną przedsięwzięcia zlokalizowane na obszarze miasta powyżej 10 tys. mieszkańców (to ograniczenie nie dotyczy miejscowości uzdrowiskowych). W ramach tego programu samorządy przez kolejne pięć lat będą mogły ubiegać się o wsparcie.
Beneficjentem programu są podmioty wskazane w programach ochrony powietrza, które planują realizację albo realizują przedsięwzięcia mogące być przedmiotem dofinansowania przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej ze środków udostępnionych przez NFOŚiGW, z uwzględnieniem warunków niniejszego programu. Kategorie beneficjentów wskażą indywidualnie WFOŚiGW w ogłaszanych konkursach.
Na dofinansowanie mogą liczyć nadzorujące przedsięwzięcia: związane ze zwiększeniem efektywności energetycznej, działania zmierzające do likwidacji lokalnych źródeł ciepła, rozbudowa sieci ciepłowniczej, zastosowanie kolektorów słonecznych celem obniżenia emisji w lokalnym źródle ciepła opalanym paliwem stałym, termomodernizacje budynków, kampanie edukacyjne pokazujące korzyści zdrowotne i społeczne z eliminacji niskiej emisji, działania na rzecz zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do powietrza ze źródeł komunikacji miejskiej, utworzenie baz danych (dotyczy jednostek samorządu terytorialnego lub instytucji przez nie wskazanych) pozwalających na inwentaryzacje źródeł emisji.
Koszty kwalifikowane do dofinansowania ze środków NFOSiGW obejmują: koszty kampanii informacyjno-edukacyjnych, opracowań, raportów, przygotowania niezbędnych projektów i dokumentacji (w tym audytów energetycznych, inwentaryzacji źródeł emisji, opracowania baz danych źródeł emisji), nabycia albo wytworzenia nowych środków trwałych (w tym: budowli i budynków, maszyn i urządzeń, narzędzi, przyrządów i aparatury, infrastruktury technicznej związanej z nowa inwestycja), a także instalacji i uruchomienia środków trwałych. Ponadto zalicza się do nich koszt nabycia materiałów lub robót budowlanych, nabycie wartości niematerialnych i prawnych w formie: patentów, licencji, nieopatentowanej wiedzy technicznej, technologicznej lub z zakresu organizacji i zarządzania oraz usługi niezbędne do realizacji inwestycji, w tym nadzór i badania potwierdzające osiągniecie efektu ekologicznego i jego trwałości.
Na realizację programu, który będzie wdrażany do 2018 r., NFOŚiGW przeznaczy 400 mln zł, a drugie tyle zaoferowały fundusze wojewódzkie. Pierwszy nabór wniosków zakończył się 21 sierpnia 2013 r. Do NFOŚiGW wpłynęło 11 wniosków o udostępnienie środków w formie dotacji na łączną kwotę dofinansowania ponad 121 mln zł. Wszystkie zostały ocenione pozytywnie.
Więcej informacji na stronach :
http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/kawka/
http://www.wfosigw.gda.pl/konkurs,73,KAWKA_dla_Pomorza__ograniczenie_niskiej_emisji
Fundacja "Agencja Regionalnego Monitoringu Atmosfery
Gdańsk-Gdynia-Sopot"
ul. Brzozowa 15 A
80-243 Gdańsk
tel. 58 3014884
tel/fax 58 3014884 (33)
tel/fax 58 3059372 (33)
e-mail: info@armaag.gda.pl