Źródła zanieczyszczeń powietrza możemy podzielić:
A. ze względu na pochodzenie
B. ze względu na to w jaki sposób następuje rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń źródeł emisji zanieczyszczeń
C. ze względu na postać w jakiej zostały uwolnione do atmosfery
Poniżej opis trzech grup zanieczyszczeń.
A. Źródła zanieczyszczeń powietrza możemy podzielić ze względu na pochodzenie na dwie grupy: 1) pochodzenia naturalnego
oraz 2) antropogenicznego (związanego z działalnością człowieka).
1) Źródła pochodzenia naturalnego:
2) Źródła pochodzenia antropogenicznego
Większość zanieczyszczeń powietrza jest związana z działalnością człowieka . Antropogeniczne źródła można podzielić na różne kategorie w zależności od przyjętych kryteriów.
Jednymz nich jest podział wg sektorów gospodarki, gdzie wyróżniamy cztery podstawowe kategorie:
B. Podział źródeł ze względu na to w jaki sposób następuje rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń źródeł emisji zanieczyszczeń: to punktowe (np. komin), liniowe (np. szlak komunikacyjny) i powierzchniowe (np. otwarty zbiornik z lotną substancją).
C. Zanieczyszczenia powietrza można podzielić na zanieczyszczenia pierwotne, które występują w powietrzu w takiej postaci, w jakiej zostały uwolnione do atmosfery i zanieczyszczenia wtórne, będące produktami przemian fizycznych i reakcji chemicznych, zachodzących między składnikami atmosfery i jej zanieczyszczeniem (produkty tych reakcji są niekiedy bardziej szkodliwe od zanieczyszczeń pierwotnych) oraz pyłami uniesionymi ponownie do atmosfery po wcześniejszym osadzeniu na powierzchni ziemi. Skład powietrza w troposferze cały czas się zmienia. Niektóre substancje znajdujące się w powietrzu są wysoce reaktywne tzn. mają większą skłonność do wchodzenia w reakcję z innymi substancjami w celu tworzenia nowych związków. Wówczas mogą się utworzyć tzw. zanieczyszczenia wtórne, które są szkodliwe dla naszego zdrowia i środowiska. Katalizatorem, który sprzyja procesom reakcji chemicznej lub je wywołuje, jest ciepło, w tym ciepło wytwarzane przez Słońce.
Fundacja "Agencja Regionalnego Monitoringu Atmosfery
Gdańsk-Gdynia-Sopot"
ul. Brzozowa 15 A
80-243 Gdańsk
tel. 58 3014884
tel/fax 58 3014884 (33)
tel/fax 58 3059372 (33)
e-mail: info@armaag.gda.pl